REGIONÁLIS

SZOCIÁLIS

FORRÁSKÖZPONT

KÖZHASZNÚ
NONPROFIT KFT.

9700 Szombathely, 11-es huszár út 116.  Címünk
+36 (94) 508 770  Tel. /Fax
rszfk@rszfk.hu  E-mail
www.rszfk.hu  Web
Fogyatékos Emberek Nappali Szolgálata
A Fogyatékos Emberek Nappali Szolgálata speciális alapellátási szolgáltatás keretében a Szombathelyen és Szombathely kistérségében élő fogyatékos személyek nappali intézményi ellátását biztosítja.

Az intézmény működési engedélye 50 fő ellátására ad lehetőséget.

A szolgálat Szombathelyen a Fogyatékos Emberek Nappali Központjában, Szombathely, 11-es Huszár út 116. szám alatt működik.
Az ellátás biztosítását gyógypedagógus, szociális munkás, konduktor, gyógypedagógiai-asszisztens, fizikoterápiás-asszisztens, szociális gondozók segítik.

Az intézmény az ellátást igénybe vevők számára szociális, egészségi, mentális állapotuknak megfelelő napi életritmust biztosító szolgáltatást nyújt, helyi igényeknek megfelelő közösségi programokat szervez, biztosítja, hogy a szolgáltatás nyitott formában, az ellátotti kör és a lakosság által egyaránt elérhető módon működjön. Rendelkezik közösségi együttlétre, pihenésre, személyi tisztálkodásra, a személyes ruházat tisztítására, étel melegítésére, elfogyasztására alkalmas helyiségekkel.

A szolgálat lehetőséget biztosít napközbeni tartózkodásra, étkezésre, társas kapcsolatokra, valamint az alapvető higiénés szükségletek kielégítésére.

Az ellátást igénybevevők csoportja fogyatékossági típusok, életkor és a sérülés súlyossága alapján heterogén összetételű, ez indokolja a differenciált foglalkoztatást.
Az enyhe értelmi fogyatékosok fejlesztésében a foglalkoztatási rehabilitáció és az önellátás kialakítása, fejlesztése a legfontosabb feladat.
A középsúlyos értelmi fogyatékosoknál a megszerzett ismeretek szinten tartása, a kommunikáció, a társas kapcsolatok fejlesztése az elsődleges cél.

A nyújtott szolgáltatások legfontosabb alapelvei közé tartozik az egyénre szabott bánásmód, a normalizáció elve és az önálló életvitel elősegítése.

Az intézmény szolgáltatásai:

  • Étkezés biztosítása
  • Szabadidős programok szervezése

A szolgálat szakmai programjában kiemelt fontosságú feladat, hogy elérhetővé tegye a fogyatékos emberek részére a kulturális, sport és közművelődési intézmények által biztosított szabadidős programokat. A havi rendszerességgel szervezett programok, kirándulások, sport-, és szabadidős tevékenységek lehetőséget biztosítanak arra, hogy feltárjuk az adottságaiknak és érdeklődésüknek megfelelő rekreációs területeket, amelyek a sikerélményt nyújtanak számukra és segítik személyiségük kibontakozását.

  • Információnyújtás és tanácsadás

A döntési folyamatokba való bevonás, a döntéseik tiszteletben tartása alapvető emberi jog a fogyatékos emberek számára. Az önálló döntések meghozatalához, életvezetésükben a kompetenciák erősítéséhez, információk értelmi képességekhez adaptált átadása, a támogatott önálló életvezetés, hivatalos ügyek intézésében való segítségadás lehetőséget biztosít ellátottjaink számára az önálló életvezetésre, az én hatékonyság megélésére.

  • Egyéni képességfejlesztés

Személyre szabottan, az egyéni fejlesztési tervben kitűzött célok eléréséhez szükséges képességek fejlesztése

  • Csoportos képességfejlesztés

Az egyéni fejlesztési tervben kitűzött célok eléréséhez szükséges képességek fejlesztése csoportos foglalkozások keretében.

  • Munkavégzésre való felkészítés
  • Intézményen belüli szociális foglalkoztatás

A szociális intézményen belüli foglalkoztatás komplex módon és személyre szabottan segít kialakítani a munkavégzéshez szükséges jártasságokat, melyek a munkaerőpiacon való érvényesülés alapját jelentik, és egyben az önálló életvitel kialakítását is elősegítik.
31 fő ellátott foglalkoztatási rehabilitációjára van lehetőség az intézményben, amely munka-rehabilitációs foglalkoztatás és fejlesztő-felkészítő foglalkoztatás keretében valósul meg.

  • Kommunikáció és beszédfejlesztés

A kommunikációs foglalkozások célja, hogy képessé váljanak környeztük megértésére, saját gondolataik elmondására, kérni és jelezni, felkészüljenek arra, hogy esetleges konfliktusaikat más emberekkel közösen megoldják. A társadalmi kapcsolattartás normáinak elsajátítása, gyakoroltatása-heti 2 alkalommal, tréningek illetve szituációs játékok keretében valósítjuk meg. A beszédben akadályozott ügyfeleink kommunikációját, számítógépes programokkal, illetve képkommunikációs módszerekkel fejlesszük.

  • Kézműves foglalkozások

A kézműves foglalkozások célja a finommanipuláció fejlesztése. A különböző anyagokkal, technikákkal való foglalkozások során ajándéktárgyakat, lakás dekorációkat, dísztárgyakat, ékszereket készítenek ügyfeleink. A heti 2 alaklommal szervezett foglalkozások anyaga havi bontásban egy meghatározott téma, illetve technika köré épül fel.

  • Kognitív készségek fejlesztése

Kiscsoportos illetve, egyéni gyógypedagógiai fejlesztés keretében, heti 2 alkalommal történik célzottan a gondolkodási képességek fejlesztése. A fejlesztés célterületei, az észlelés és a megfigyelő képesség fejlesztése, emlékezet fejlesztése, számolási képesség és olvasás-szövegértés fejlesztése.

  • Művészetterápia

A művészet terápiás foglalkozások célja a belső feszültségek oldása az önkifejezés lehetőségeinek szélesítése. Hetente egy alkalommal zeneterapeuta irányításával valósul meg a program.

  • Hidro rekreációs szolgáltatás

A szolgáltatás segíti az ügyfelek általános, jó közérzetének biztosítását, az életükben jelenlévő stressz oldását, másodsorban pedig a rekreáció mellett a fizikális egészségmegőrzést, az izmok stimulálásával és a vérkeringés javításával. A terápia heti 2 alkalommal valósul meg fizioterápiás szakasszisztens vezetésével.

  • Kondicionális képességfejlesztés

Tornatermi tartásjavító foglalkozásokat - heti 1 alkalommal, illetve  kéthetente egy alkalommal táncfoglalkozást szervezünk ügyfeleinknek, A heti programban időjárástól függően hetente 2 alkalommal szabadtéri sportfoglalkozáson vesznek részt ügyfeleink.

  • Egészség fejlesztő foglalkozás

Kéthetente 1 alkalommal a pozitív egészségmagatartás, és pozitív szokások kialakítása, a másodlagos károsodások megelőzése érdekében kialakítása érdekében célzottan egészségnevelés foglalkozást szervezünk. A foglalkozások témája, a konfliktus kezelés stratégiái, a nemi szerepek, egészséges táplálkozás, a személyi és környezeti higiéné, és az emberi test működése.

  • Informatikai-kommunikációs foglalkozások

 A számítógép használatának felhasználói szintű elsajátítása során ügyfeleink elsajátítják a neten való levelezés, közösségi oldalak használatát. Különös figyelmet fordítunk a célzott információ szerzés gyakoroltatására, intézmények honlapján található információk megkeresésére és az ismertetők értelmezésére. Mozgássérült ügyfeleink számára, speciális akadálymentesített számítógéppel történik a fejlesztés.

  • Tankonyhai foglalkozások

Konyhai és egyéb háztartási műveletek gyakoroltatása - heti 1 alkalommal történik. A foglalkozások tematikájában a konkrét étel elkészítése mellett,  az alapanyagok beszerzése, a háztartási gépek használata, a higiénés szabályok megismertetése hangsúlyos szerepet kap.

  Kérdése van? Írjon nekünk!  Nyomtatás Betűméret csökkentése Betűméret növelése